SKIPTON PRE-SALE SHOW

Judge Roy McFarlane

BREED CHAMPION

E, A & A Jones, MORLEY, Shearling Ram by East Fortune Douglas

Champ ShRam MORLEY .jpg

RESERVE BREED CHAMPION

G & J Galbraith, GRAYLEN, Ewe Lamb by Graylen Javelin

ResCh EweLamb GRAYLEN.jpg

SHEARLING RAM

1st E, A & A Jones MORLEY 340gns

2nd E, A & A Jones MORLEY 250gns

3rd G & J Galbraith GRAYLEN 260gns

RAM LAMB

1st P Lawson GLENBROOK 400gns;

2nd G & J Galbraith GRAYLEN

3rd E, A & A Jones MORLEY

SHEARLING EWE

1st J Craig LUMB 420gns

2nd P Lawson GLENBROOK

3rd S & G Doyle LOUGHBRAE

EWE LAMB

1st G & J Galbraith GRAYLEN 320gns

2nd G & J Galbraith GRAYLEN 300gns

3rd P Lawson GLENBROOK 200gns

EWES

1st S Short HIGHCLIFFE 240gns

2nd J Craig LUMB

3rd J Craig LUMB 200gns

 

 

 

BALLYMENA SALE, Show Results

Judge; Harry Elsden

CHAMPION

Ram lamb by Ashley Back to the Future from Allen & Vicky McFadden ASHLEY

champ ballymena sale 18.jpg

RESERVE CHAMPION

Shearling ram  by Ballycreelly Devil’s Revenge from Kevin & Anna McCarthy BALLYCREELLY

reserve champ ballymena sale  18.jpg

BEST OPPOSITE SEX TO CHAMPION

Ewe Lamb by Ashley Back to the Future from Allen & Vicky McFadden ASHLEY

SHEARLING RAM

1st Kevin & Anna McCarthy BALLYCREELLY

2nd Rodney Wilson AIMNEY

3rd Rodney Wilson AIMNEY

RAM LAMB

1st Allen & Vicky McFadden ASHLEY

2nd Kevin & Anna McCarthy BALLYCREELLY

3rd Jim. Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

PERFORMANCE RECORDED RAM LAMB

1st Kevin & Anna McCarthy BALLYCREELLY

2nd Kevin & Anna McCarthy BALLYCREELLY

3rd Peter Lawson GLENBROOK

SHEARLING EWE

1st Hannah Robinson BALLYVESTER

EWE LAMB

1st Allen & Vicky McFadden ASHLEY

2nd Peter Lawson GLENBROOK

3rd Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

GROUP OF THREE RAM LAMBS

1st Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

2nd Peter Lawson GLENBROOK

PAIR OF EWE LAMBS

1st Peter Lawson GLENBROOK

2nd Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

 

 

ROYAL WELSH

Judge Mike Adams

BREED CHAMPION Jennifer Borsey & Martin Sivill, GLANRAFON, Shearling Ram

Glarafon Shearling Ram Champion.jpg

RESERVE BREED CHAMPION R A Rundle, TREWORTHAL, Shearling Ewe

SHEARLING RAM

1st Jennifer Borsey & Martin Sivill, GLANRAFON

2nd E, B & S Jones, MAES GLAS

3rd E, B & S Jones, MAES GLAS

RAM LAMB

1st R A Rundle, TREWORTHAL (Reserve Male Champion)

2nd E, B & S Jones, MAES GLAS

3rd Jennifer Borsey & Martin Sivill, GLANRAFON

UNTRIMMED RAM LAMB

1st E, B & S Jones, MAES GLAS

2nd Steffan Harries, LLAINTERFYN

3rd R A Rundle, TREWORTHAL

SHEARLING EWE

1st R A Rundle, TREWORTHAL

2nd E, B & S Jones, MAES GLAS

3rd Jennifer Borsey & Martin Sivill, GLANRAFON

EWE LAMB

1st E, B & S Jones, MAES GLAS (Reserve Female Champion)

2nd R A Rundle, TREWORTHAL

3rd Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK

GROUP OF THREE

1st Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK

2nd E, B & S Jones, MAES GLAS

3rd R A Rundle, TREWORTHAL

 

GREAT YORKSHIRE SHOW

Judge: Henry Derryman

BREED CHAMPION:

Messrs Cormack & McDowell of the Holm Flock, a ST PAUL bred Shearling Ewe

GYS Hampshire_edited-1.jpg

 

RESERVE BREED CHAMPION:

E & A Jones MORLEY, Shearling Ram

Reserve Male Champion, Stephen Short, Ram Lamb

Reserve Female Champion, Stephen Short, Ewe Lamb

AGED RAM

1st G Todd & A Shaw, PORTPATRICK

SHEARLING RAM

1st E & A Jones, MORLEY

2nd Miss J Hooks & Liam Gouldthorpe, HALIKELD

3rd Matthew Pink, NEWLANDS

RAM LAMB

1st  Stephen Short, HIGHCLIFFE

2nd Miss J Hooks & Liam Gouldthorpe, HALIKELD

3rd Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN

4th Louie Van Geffen, RAISDALE

SHEARLING EWE

1st Messrs Cormack & McDowell of the Holm Flock, bred by ST PAUL

2nd Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN

3rd Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN

4th Miss J Hooks & Liam Gouldthorpe, HALIKELD

EWE LAMB

1st Stephen Short, HIGHCLIFFE

2nd Matthew Pink, NEWLANDS

3rd Miss J Hooks & Liam Gouldthorpe, HALIKELD

4th  Miss J Hooks & Liam Gouldthorpe, HALIKELD

GROUP OF THREE

1st Louie Van Geffen, RAISDALE

2nd Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN

3rd Miss J Hooks & Liam Gouldthorpe, HALIKELD

4th Stephen Short, HIGHCLIFFE

 

 

DUTCH DAY OF THE SHEEP

Judge: Stuart Jones & Johan ten Dolle

BREED CHAMPION

Shearling ewe Saskia Bezemer by KELSEY HERO

Champ Saskia Bezemer.jpg

MALE CHAMPION

Ram Mr. J. Bandsma by WHITEHEAD ROBERT

FEMALE CHAMPION

Shearling ewe Mrs. S Bezemer by KELSEY HERO

EWE LAMB

1st  Mr. J Bandsma
2nd  Mrs. S Bezemer

RAM LAMB

1st  Mrs. G Eulink-Kemper
2nd  Mrs. S Bezemer

SHEARLING EWE

1st  Mrs. S Bezemer
2nd  Mrs. S Bezemer

SHEARLING RAM 

1st  Mrs. S Bezemer
2nd  Mr. J Bandsma

OLDER EWE

1st  Mrs. S Bezemer
2nd  Mrs. S Bezemer

OLDER RAM

1st Mr. J Bandsma
2nd Mr. P Beers

 

 

NATIONAL SHOW SHREWSBURY

Judge: Mr John Mercer

BREED CHAMPION

Tim Hunter, LINDSEY. Ewe Lamb by Greenwell Titan out of a homebred ewe by Parkstock Warrior

Hamp champ 1_edited-1.jpg

RESERVE BREED CHAMPION

Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN. Shearling Ewe by Kelsey Icon out of a homebred ewe by Kelsey Gigolo

Hamp res_edited-1.jpg

BEST ANIMAL OPPOSITE SEX TO CHAMPION

E B & S A Jones, MAES GLAS Shearling Ram.

Hamp male champ_edited-1.jpg

BEST LAMB FROM SMALL FLOCK (25 or under breeding ewes)

Glen Tucker, BEECHTREE Pair Ram Lambs

SHEARLING RAM (and male champion and best animal opposite sex to champion)

Generously Sponsored by The President, Roy McFarlane

1st E B & S A Jones, MAES GLAS. By Maes Glas Gordon out of homebred ewe by Maes Glas Prefontaine

 2nd Hazel Hindmarch, FELLROSE

3rd Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL

4th Richard Rundle, TREWORTHAL

5th Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK

6th Hazel Hindmarch, FELLROSE

RAM LAMB

Hamp Ram lamb_edited-1.jpg

1st K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY. By Yarcombe Flashman out of homebred ewe by  Ballycreelly Why Not

2nd Richard Rundle, TREWORTHAL

3rd Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL

4th Stephen Short, HIGHCLIFFE

5TH H Derryman & Sons, YARCOMBE

6th Richard Brand & Son, EAST FORTUNE

PERFORMANCE RECORDED RAM LAMB

Generously Sponsored by SIGNET

Signet Plain Logo.jpg
Hamps Signet_edited-1.jpg

1st  H Derryman & Sons, YARCOMBE. By Kelsey Orion out of a homebred ewe by Ballycreelly Duke

Index 356.  Top 1% in Breed. Scan Weight EBV: 9.18, Muscle Depth EBV: 4.52,

Fat Depth EBV: -0.18, Gigot EBV: 5.15

2nd Richard Rundle, TREWORTHAL

3rd Mark Collins, HOWSHAM

4TH J & J Birkwood, THORBECK

5th Richard Rundle, TREWORTHAL

PAIR OF RAM LAMBS

Hamps Trimmed_edited-1.jpg

1st K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY. Both lambs by Ballycreelly The Tank

2nd E B & S A Jones, MAES GLAS

3rd Glen Tucker, BEECHTREE

UNTRIMMED RAM LAMB

Generously Sponsored By AHDB

AHDBGrouplogo_cmykexclusion.jpg
Hamps untrimmed_edited-2.jpg

1st K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY. By Ballycreelly The Tank out of a Yarcombe ewe by Yarcombe Topnotch

2nd Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN

3rd Stephen Short, HIGHCLIFFE

4th H Derryman & Sons, YARCOMBE

5th E B & S A Jones, MAES GLAS

6th Glen Tucker, BEECHTREE

SHORN SHEARLING RAM (and reserve male champion)

Generously Sponsored by Henry Derryman

Hamp res male_edited-1.jpg

1st J Barnard & J McPherson, STOURFIELD. By Stourfield Rio out of a homebred ewe by Yarcombe Teddy

2nd J & J Birkwood, THORBECK

3rd J Barnard & J McPherson, STOURFIELD

SHORN RAM LAMB

Generously Sponsored by Henry Derryman

Hamps shorn ram lamb_edited-2.jpg

1st H Derryman & Sons, YARCOMBE. By Kelsey Orion out of a homebred ewe by Balycreelly Duke

2nd S Friswell, SIDWELL

BEST RAM LAMB IN SHOW

K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY. TRIMMED LAMB

MALE CHAMPION

E B & S A Jones, MAES GLAS. SHEARLING RAM

RESERVE MALE CHAMPION

J Barnard & J McPherson, STOURFIELD. SHORN SHEARLING RAM

SHEARLING EWE (and reserve Breed Champion)

Generously Sponsored by Past Presidents

Hamp res_edited-1.jpg

1st Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN. By Kelsey Icon out of a homebred ewe by Kelsey Gigolo

2nd K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

3rd  Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL

4th  K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

5th Tim Hunter, LINDSEY

6th Louis Van Geffen, RAISDALE

PAIR EWE LAMBS

Hamps pair_edited-1.jpg

1st K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY. By Yarcombe Flashman & Ballycreelly The Tank

2nd Tim Hunter, LINDSEY

3rd Halcrow & Ritchie, PARKSTOCK

4th H Derryman & Sons, YARCOMBE

SINGLE EWE LAMB (also female champion, and Supreme Breed Champion)

Generously Sponsored by Harpers Feeds

Harpers_Long_Full.jpg
Hamp champ 5_edited-2.jpg

1st Tim Hunter, LINDSEY. By Greenwell Titan out of a homebred ewe by Parkstock Warrior

2nd Richard Rundle, TREWORTHAL

3rd Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN

4th K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

5th Richard Brand & Son, EAST FORTUNE

6th Mr & Mrs D Middleditch, ST PAUL

SHORN EWE LAMB

Hamps shorn_edited-1.jpg

1st Richard Rundle, TREWORTHAL. By Chaddlehanger Samurai out of a Yarcombe ewe by Westland Fusilier

2nd Glen Tucker, BEECHTREE

3rd H Derryman & Sons, YARCOMBE

BEST EWE LAMB IN SHOW

Tim Hunter, LINDSEY. Trimmed Ewe Lamb

FEMALE CHAMPION

Tim Hunter, LINDSEY. Single Ewe Lamb

RESERVE FEMALE CHAMPION

Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN, Shearling Ewe

GROUP OF THREE (1m and 2f)

Hamps group_edited-1.jpg

1st K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

2nd Mr & Mrs D Middleditch, ST PAUL

3rd Graham & Judith Galbraith, GRAYLEN

4th Richard Rundle, TREWORTHAL

5th E B & S A Jones, MAES GLAS

AREA CLUB

1st EASTERN REGION

2nd SOUTH WEST REGION

3rd NORTHERN REGION

YOUNG HANDLER under 12 years of age

1st Annabel Halcrow

Hamps YH 1_edited-1.jpg

YOUNG HANDLER 12 - 18

1st Amy Byford

2nd Richard Rundle

Hamps YH 2_edited-1.jpg

 

PICTURE GALLERY.  Click on images to scroll through

 

 

 

LINCOLN SHOW

Judge Jim Birkwood

BREED CHAMPION, T & J  Hunter, LINDSEY  Ewe Lamb

Champion LINDSEY.JPG

RESERVE BREED CHAMPION, T & J  Hunter, LINDSEY  Ram Lamb

SHEARLING RAM

1st E & A Jones, MORLEY

2nd D Middleditch and Son, ST PAUL

3rd T & J  Hunter, LINDSEY 

RAM LAMB

1st T & J  Hunter, LINDSEY 

2nd D Middleditch & Son, ST PAUL

3rd E & A Jones, MORLEY

CHAMPION MALE

Ram Lamb - T & J  Hunter, LINDSEY 

RESERVE MALE CHAMPION

Shearling Ram - E & A Jones, MORLEY

SHEARLING EWE

1st D Middleditch & Son, ST PAUL

2nd T & J  Hunter, LINDSEY 

3rd Louie Van Geffen, RAISDALE

EWE LAMB

1st T & J  Hunter, LINDSEY 

2nd D Middleditch & Son, ST PAUL

3rd A G & M Pink, NEWLANDS

PAIR OF EWE LAMBS

1st T & J  Hunter, LINDSEY 

2nd Louie Van Geffen, RAISDALE

3rd E & A Jones, MORLEY

CHAMPION FEMALE

Ewe Lamb, T & J  Hunter, LINDSEY

RESERVE FEMALE CHAMPION

Shearling Ewe, D Middleditch & Son, ST PAUL

ROYAL HIGHLAND SHOW

Judge Martin Sivill

BREED CHAMPION, R Brand & Son EAST FORTUNE Ram Lamb by East Fortune Eros out of a homebred ewe

RHS Hamp 1_edited-1.jpg

RESERVE BRED CHAMPION, R & J McFarlane and L Rennie LECROPT Ram Lamb by Kelsey Fantastic out of a homebred ewe

RHS Hamp res_edited-1.jpg

FEMALE CHAMPION, R Brand & Son EAST FORTUNE Ewe Lamb by East Fortune Balfour out of a homebred ewe

RESERVE FEMALE CHAMPION, B & J Hill ISLEOFBUTE Aged Ewe by Whitehead Crusader out of a homebred ewe

RAM Two Shear or Over

1st R Brand & Son EAST FORTUNE

2nd B & J Hill ISLEOFBUTE

3RD  G Todd PORTPATRICK

SHEARLING RAM

1st McFarlane & Rennie LECROPT

2ND R Brand & Son EAST FORTUNE

3RD McFarlane & Rennie LECROPT

RAM LAMB

1st R Brand & Son EAST FORTUNE

2nd McFarlane & Rennie LECROPT

3rd R Brand & Son EAST FORUNE

AGED EWE

1st B & J Hill ISLEOFBUTE

2ND R Brand & Son EAST FORTUNE

3rd B & J Hill ISLEOFBUTE

SHEARLINGE EWE

1st R Brand & Son EAST FORTUNE

2nd R Brand & Son EAST FORTUNE

3rd McFarlane & Rennie LECROPT

EWE LAMB

1st R Brand & Son EAST FORTUNE

2nd McFarlane & Rennie LECROPT

3rd B & J Hill ISLEOFBUTE

 

 

ROYAL CORNWALL

Judge Robert Vincent

CHAMPION  R A Rundle TREWORTHAL shearling ewe by Merrybanks Masterchef out of a Yarcombe ewe.

Breed Champ TREWORTHAL.jpg

Reserve Champion R A Rundle TREWORTHAL  Ram by Ballycreelly Seamus out of a Whitehead Ewe 

Reserve Champ TREWORTHAL.jpg

INTERBREED PAIRS CHAMPION Miss L Heywood THORNFALCON

CHAMPION MALE Mr R A Rundle TREWORTHAL Ram

Reserve Champion Male Mr H C Derryman & Sons YARCOMBE Ram Lamb

CHAMPION FEMALE Mr R A Rundle TREWORTHAL Shearling Ewe

Reserve Champion Female Miss L Heywood THORNFALCON ewe lamb

RAM, SHEARLING OR OVER

1st Mr R A Rundle TREWORTHAL

2nd Mrs J Ritchie & Mr & Mrs Halcrow PARKSTOCK

3rd Mr R A Rundle TREWORTHAL

EWE, SHEARLING OR OVER

1st Mr R A Rundle TREWORTHAL

2nd Mr & Mrs C Hurst BUGLEGATE

3rd Mr & Mrs C Hurst BUGLEGATE

RAM LAMB

1st Mr H C Derryman & Sons YARCOMBE

2nd Miss L Heywood THORNFALCON

3rd R A Rundle TREWORTHAL

RAM LAMB UNTRIMMED.

1st Miss L Heywood THORNFALCON

2nd Mr H C Derryman & Sons YARCOMBE

3rd Mr R A Rundle TREWORTHAL

EWE LAMB

1st Miss L Heywood THORNFALCON

2nd Mr R A Rundle TREWORTHAL

3rd Mr H C Derryman & Sons YARCOMBE

UNTRIMMED EWE LAMB

1st Miss L Heywood THORNFALCON

2nd Mr R A Rundle TREWORTHAL

3rd Mr & Mrs C Hurst BUGLEGATE

GROUP OF THREE: 1 male & 2 females

1st Miss L Heywood THORNFALCON

2nd Mr & Mrs C Hurst BUGLEGATE

3rd Mr R A Rundle TREWORTHAL

 

 

IRISH NATIONAL, ARMAGH

Judge; Mr Jim Cresswell

BREED CHAMPION S&G Doyle LOUGHBRAE, Shearling ram by Ashley  Black Jack out of a homebred ewe

RESERVE CHAMPION G & S Manson DUNRAVEN, Ewe lamb

 Champion and Reserve Champion with judge Jim Cresswell

Champion and Reserve Champion with judge Jim Cresswell

RAM, any age.

1st S & G Doyle LOUGHBRAE

2nd K P & A E McCarthy BALLYCREELLY

3rd: Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

4th A&V McFadden ASHLEY

EWE

1st K P & A E McCarthy BALLYCREELLY

2nd A&V McFadden ASHLEY

3rd Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

4th Jake Wells, WHISTLINTHORNS

SHEARLING EWE

1st Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

2nd  K P & A E McCarthy BALLYCREELLY

3rd Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

4th Rodney Wilson AIMNEY

EWE LAMB

1st G & S Manson DUNRAVEN

2nd Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

3rd A&V McFadden ASHLEY

4th Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

RAM LAMB

1st K P & A E McCarthy BALLYCREELLY

2nd G & S Manson DUNRAVEN

3rd Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

4th A&V McFadden ASHLEY

BEST PAIR OF LAMBS

1st Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

2nd G & S Manson DUNRAVEN

3rd K P & A E McCarthy BALLYCREELLY

4th S & G Doyle LOUGHBRAE

BEST PAIR SHEARLING EWES

1st Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

2nd K P & A E McCarthy BALLYCREELLY

3rd Rodney Wilson AIMNEY

4th Trevor Todd ASHBROOKE

BEST GROUP OF THREE

1st Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

2nd K P & A E McCarthy BALLYCREELLY

3rd A&V McFadden ASHLEY

4th G & S Manson DUNRAVEN

UNTRIMMED RAM LAMB

1st K P & A E McCarthy BALLYCREELLY

2nd Jim, Ann & Jonathan Fletcher LOUGHAN MOSS

3rd S & G Doyle LOUGHBRAE

4th Peter Lawson GLENBROOK

NOVICE CLASS

1st Jake Wells WHISTLINTHORNS

2nd Rodney Wilson AIMNEY

3rd S&G Doyle LOUGHBRAE

4th Trevor Todd ASHBROOKE

ROYAL BATH & WEST

BREED CHAMPION RA Rundle, TREWORTHAL, Shearling ewe

IMG_0877.JPG

Reserve Champion, Messrs D C  & A & E Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK, Ewe lamb

Best Hampshire Down of the opposite sex to the Champion .Messrs D C  & A & E Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK Shearling Ram

SHEARLING RAM

1st Messrs D C  & A & E Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK

2nd Messrs E B & S Jones, MAES GLAS

3rd Messrs E B & S Jones, MAES GLAS

RAM LAMB

1st Messrs H C Derryman & Sons, YARCOMBE

2nd Messrs E B & S Jones, MAES GLAS

3rd Mr Richard Adrian Rundle, TREWORTHAL

UNTRIMMED RAM LAMB

1st Mr Richard Adrian Rundle, TREWORTHAL

2nd Messrs E B & S Jones, MAES GLAS

3rd Messrs H C Derryman & Sons, YARCOMBE

PAIR RAM LAMBS

1st Miss Ellie Alvis, SWINBROOK

SHEARLING EWE

1st Mr Richard Adrian Rundle, TREWORTHAL

2nd Messrs E B & S Jones, MAES GLAS

3rd Messrs E B & S Jones, MAES GLAS

EWE LAMB

1st Messrs D C  & A & E Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK

2nd Mr Richard Adrian Rundle, TREWORTHAL

3rd Mr Richard Adrian Rundle, TREWORTHAL

PAIR EWE LAMBS

1st Messrs D C  & A & E Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK

2nd Messrs E B & S Jones, MAES GLAS

3rd Messrs H C Derryman & Sons, YARCOMBE

PAIR OF SHEEP One being of the opposite sex to the other.

1st Messrs D C  & A & E Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK

2nd Mr Richard Adrian Rundle, TREWORTHAL

3rd Mr Glen Tucker, BEECHTREE

GROUP OF THREE

1st Mr Glen Tucker, BEECHTREE

2nd Messrs E B & S Jones, MAES GLAS

3rd Mr Richard Adrian Rundle, TREWORTHAL

 

 

SUFFOLK SHOW

Judge Hannah Robinson

BREED CHAMPION & SUPREME INTERBREED CHAMPION

E & A Jones, MORLEY.  Shearling Ram, Morley Maverick out of a Whitehead ewe by Morley Harris.

Suffolk Hampshire_edited-1.jpg

Reserve Champion

Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL. Shearling Ewe

SUFFOLK SHOW

Judge Hannah Robinson

BREED CHAMPION and SUPREME INTERBREED CHAMPION - E & A Jones, MORLEY.  Shearling Ram, Morley Maverick out of a Whitehead ewe by Morley Harris.

Reserve Champion - Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL. Shearling Ewe

TRIMMED RAM LAMB

1st Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL
2nd E & A Jones, MORLEY
3rd Mr R Krypczyk & Ms L Davies, LYNRICS

UNTRIMMED RAM LAMB
1st Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL

2nd E & A Jones, MORLEY
3rd Zac Blackmore, ARCHMORE

SHEARLING RAM

1st E & A Jones, MORLEY
2nd Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL
3rd Mr H Elsden, HERTFORD

TRIMMED EWE LAMB

1st Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL

2nd Mr H Elsden, HERTFORD
3rd E & A Jones, MORLEY

UNTRIMMED EWE LAMB

1st Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL
2nd E & A Jones, MORLEY
3rd R G & S A Banks, MEADOWBANK

SHEARLING EWE

1st Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL

2nd Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL
3rd E & A Jones, MORLEY

 

 

 

 

 

STIRLING SALE, SHOW RESULTS

Judge: Jonathan Fletcher

Sponsored by Galbraith

CHAMPION.  Janet & Brian Hill, ISLEOFBUTE, Ewe Lamb s. Yarcombe Pythagoras d. Isleofbute A161505237

 Champion Ewe Lamb. ISLEOFBUTE

Champion Ewe Lamb. ISLEOFBUTE

RESERVE CHAMPION. Mr & Mrs D Middleditch & Son’s ST PAUL Shearling Ewe s. Ashley Jackpot

d. St Paul 15X11050

 Reserve Champion Shearling Ewe ST PAUL

Reserve Champion Shearling Ewe ST PAUL

SHEARLING RAM

1st Mrs Hazel Hindmarch, FELLROSE.  Fellrose Connor 38Z1700415

2nd K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY 54S1700885

3rd F Glass & J Robinson, ENINTEER A861700288

RAM LAMB

McFarlane Lecropt.JPG

1st McFarlane & Rennie, LECROPT 53Y1800422

2nd Richard Brand & Son, EAST FORTUNE 73Z1800339

3rd John & Olive Mercer, MOYBRICK 79N1800885

SHEARLING EWE

1st Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL 15X1700604

2nd Mr & Mrs D Middleditch & Son, ST PAUL 15X1700598

3rd Mrs Hazel Hindmarch, FELLROSE 38Z1700408

EWE LAMB

1st Janet & Brian Hill, ISLEOFBUTE A161808451

2nd Richard Brand & Son, EAST FORTUNE 73Z1800332

3rd John & Olive Mercer, MOYBRICK 79N1800889

BELGIAN CHAMPIONSHIPS

BELGIAN CHAMPIONSHIPS 2018

Judge Allen McFadden

BREED CHAMPION

Matias Vanden Bussche GREENLANDER (30W-14-014)

L1002259.JPG

RESERVE CHAMPION

Klaus Soenen LIMETREE (15X-15-00318)

RAM LAMB

1st Patrick Cokelaere NORTH (48W-18-00012)

2nd Klaus Soenen  LIMETREE (10Z-18-00086)

3rd  Matias Vanden Bussche GREENLANDER (30W-18-00046)

EWE LAMB

1st  Patrick Cokelaere NORTH (48W-18-00015)

2nd Klaus Soenen LIMETREE (10Z -18-00074)

3rd Matias Vanden Bussche GREENLANDER (30W-18-00040)

YEARLING RAM & OLDER RAM

1st Klaus Soenen LIMETREE (15X-15-00318)

2nd Rik Tanghe ST MARTIN (31U-17-066)

3rd Matias Vanden Bussche GREENLANDER (54S-16-00766)

YEARLING EWE

1st Koen Dequidt IN FLANDERS (B06-17-00373)

2nd Koen Dequidt IN FLANDERS (B06-17-00398)

3rd Dirk De Vlieger FLY GARDEN (82W-17-00086)

OLDER EWE

1st Matias Vanden Bussche GREENLANDER (30W-14-014)

2nd Philippe Vereecke HONING (B13-15-022)

3rd Peter Ballekens KEZELBERG (60X-16-003)

CHAMPION MALE

Klaus Soenen LIMETREE (15X-15-00318)

RESERVE CHAMPION MALE

Patrick Cokelaere NORTH (48W-18-00012)

CHAMPION FEMALE

Matias Vanden Bussche GREENLANDER (30W-14-014)

RESERVE CHAMPION FEMALE

Koen Dequidt IN FLANDERS (B06-17-00373)

 

BALMORAL

BALMORAL

Judge: Miss Lucy Heywood

Sean Doylechampion  Shearling Ram, sired by Ashley Black Jack and bred by a Loughbrea ewe..JPG

BREED CHAMPION Sean & Gillian Doyle, LOUGHBRAE Shearling Ram by Ashley Black Jack out of a home-bred ewe

RESERVE BREED CHAMPION Allen & Victoria McFadden, ASHLEY

RAM

Sean & Gillian Doyle, LOUGHBRAE

Jake Wells, WHISTLINTHORNS

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

EWE

K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

D & S Manson, DUNRAVEN

SHEARLING EWE

K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

Miss H Robinson, BALLYVESTER

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

RAM LAMB Untrimmed

D & S Manson, DUNRAVEN

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

RAM LAMB Trimmed

D & S Manson, DUNRAVEN

K P & A E McCarthy, BALLYCREELLY

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

EWE LAMB

Allen & Victoria McFadden, ASHLEY

D & S Manson, DUNRAVEN

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

GROUP

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

NOVICE

Jake Wells, WHISTLINTHORNS

PAIR

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

Messrs J A & J Fletcher, LOUGHANMOSS

Allen & Victoria McFadden, ASHLEY

DEVON COUNTY

DEVON COUNTY

Judge: Roy McFarlane

BREED CHAMPION HC Derryman & Sons, YARCOMBE Shearling Ram

RESERVE BREED CHAMPION Miss L Heywood, THORNFALCON Ewe Lamb

RESERVE INTERBREED CHAMPION R A Rundle, TREWORTHAL, Ram Lamb

Male Champion  H C Derryman & Sons, YARCOMBE Shearling Ram

 Breed Champion, Shearling Ram from H C Derryman's YARCOMBE Flock

Breed Champion, Shearling Ram from H C Derryman's YARCOMBE Flock

Reserve Male Champion  R A Rundle, TREWORTHAL Ram Lamb

Female Champion Miss L Heywood, THORNFALCON Ewe Lamb

Reserve Female Champion  Mr G Tucker Ewe Lamb Untrimmed

Shearling Ram

1st H C Derryman & Sons, YARCOMBE
2nd R A Rundle, TREWORTHAL
3rd M & R Cann, BICKLEIGH

Ram Lamb

1st R A Rundle, TREWORTHAL

2nd R J Cole, CHADDLEHANGER

3rd H C Derryman & Sons, YARCOMBE

Ram Lamb, Untrimmed

1st H C Derryman & Sons, YARCOMBE

2nd R A Rundle, TREWORTHAL

3rd G Tucker, BEECHTREE

Ewe Lamb

1st Miss L Heywood, THORNFALCON

2nd R J Cole, CHADDLEHANGER

3rd G Tucker, BEECHTREE

Ewe Lamb, Untrimmed

1st G Tucker, BEECHTREE

2nd H C Derryman & Sons, YARCOMBE

3rd Miss L Heywood, THORNFALCON

Shearling Ewe

1st Mrs S Small, GOODSTONE

2nd R A Rundle, TREWORTHAL

3rd R A Rundle, TREWORTHAL

Group of Three

1st – Miss L Heywood, THORNFALCON

2nd – R A Rundle, TREWORTHAL

3rd – H C Derryman & Sons, YARCOMBE

NOTTS COUNTY

NOTTS COUNTY SHOW, Judge Mr Philip Robotham

BREED CHAMPION, McDowell & Cormack, HOLM. Yearling Ewe bred by ST PAUL flock by Ashley Jackpot out of Ballycreelly ewe

 Breed Champion

Breed Champion

RESERVE BREED CHAMPION, Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK Ram lamb

Male Champion, Ritchie & Halcrow Ram lamb
Female Champion, McDowell & Cormack Yearling Ewe

RAM LAMB
1st Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK
2nd Mr & Mrs P Rooke, WELHAM
3rd Mr & Mrs M Collins, HOWSHAM 


UNTRIMMED RAM LAMB
1st Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK
2nd Mr & Mrs P Rooke, WELHAM
3rd P Kettle, MELKETT


YEARLING RAM

1st Mr & Mrs R Banks, MEADOWBANK

EWE LAMB

1st Mr & Mrs P Rooke, WELHAM
2nd Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK
3rd Ritchie & Halcrow PARKSTOCK,

YEARLING EWE

1st McDowell & Cormack, HOLM
2nd Ritchie & Halcrow, PARKSTOCK
3rd Mr & Mrs P Rooke, WELHAM