NATIONAL SHOW STRATFORD 2016

Judge Jim Cresswell

SHEARLING RAM

1st           Richard Brand & Son, EAST FORTUNE   sire: Wattisfield What If   dam: Wattisfield ewe by Wattisfield Top Draw

2nd         Mr & Mrs J Birkwood, THORBECK

3rd          Mr & Mrs J Birkwood, THORBECK

4th          Mr & Mrs G Galbraith, GRAYLEN

RAM LAMB

1st           R A Rundle, TREWORTHAL   sire: Westland Fusilier dam: 30N12815 by Yarcombe Surprise

2nd         Richard Brand & Son, EAST FORTUNE

3rd           R & J McFarlane & Lorna Rennie, LECROPT

4th           Stefan Harries, LLAINTERFYN      

SRS LAMB

1st            K P & A E McCarthy, BALLYCREELY   sire: Yarcombe Flashman   dam: Yarcombe 30N11430

2nd          Richard Cole, CHADDLEHANGER

3rd           R & J McFarlane & Lorna Rennie, LECROPT

4th           R A Rundle, TREWORTHAL

PAIR RAM LAMBS

1st            K P & A E McCarthy, BALLYCREELY

2nd          E B & S A Jones, MAES GLAS

3rd           T I & J Hunter, LINDSEY

UNTRIMMED RAM LAMB

1st            Mr & Mrs E & A Halcrow, EDISON sire: Whitehead Draco dam: Edison 74Z14021

2nd          R A Rundle, TREWORTHAL

3rd           K P & A E McCarthy, BALLYCREELY

4th           Richard Brand & Son, EAST FORTUNE

CHAMPION MALE

Richard Brand & Son – Shearling Ram

RESERVE MALE

R A Rundle – Ram Lamb

SHEARLING EWE

1st             K P & A E McCarthy, BALLYCREELY   sire: Ballycreely What The Devil dam:   Ballycreely 24S12296

2nd          Matthew Pink, MOORLAND

3rd           Mr & Mrs G Galbraith, GRAYLEN

4th            E B & S A Jones, MAES GLAS

PAIR EWE LAMBS

1st             K P & A E McCarthy, BALLYCREELY    

2nd          Mr & Mrs D Middleditch, ST PAUL

3rd           Messrs H C Derryman & Sons, YARCOMBE

4th           T I & J Hunter, LINDSEY

EWE LAMB

1st             Richard Brand & Son, EAST FORTUNE   sire: Wattisfield What If dam: Wattisfield 06U12134

2nd          K P & A E McCarthy, BALLYCREELY    

3rd           E B & S A Jones, MAES GLAS

4th           Jean Ritchie, PARKSTOCK

CHAMPION FEMALE

K P & A E McCarthy, BALLYCREELY - Shearling Ewe

RESERVE FEMALE

Richard Brand & Son, EAST FORTUNE - Ewe Lamb

GROUPS

1st            R A Rundle, TREWORTHAL

2nd          K P & A E McCarthy, BALLYCREELY    

3rd           E B & S A Jones, MAES GLAS

4th           John Craig, LUMB

AREA CLUBS

1st           South West

2nd         North

3rd          East

YOUNG HANDLER 12 & UNDER

1st           Richard Rundle

2nd         Annabelle Halcrow

YOUNG HANDLER 13 & OVER

1st           Louie Van Geffen

2nd         Annabel Jones

BEST LAMB FROM SMALL FLOCK

R A Rundle, TREWORTHAL

BEST OPPOSITE SEX TO CHAMPION

K P & A E McCarthy, BALLYCREELY - Shearling Ewe

BREED CHAMPION

Richard Brand & Son, EAST FORTUNE