Great Yorkshire Show Results

Judge Phillip Derryman (Yarcombe) with Champion & Reserve from Chapman & Wadkins EPPLEBY

It’s been a great year so far for Austyn Chapman & Nikki Wadkins EPPLEBY Flock, after winning the Premier Sale and also making their mark at the National Show they have now taken Breed Champion at the Great Yorkshire Show. The Eppleby shearling ewe B232200007 is sired by Chaddlehanger King Eric who sired their Premier Sale winning lambs and out of a Graylen bred ewe.

The Reserve Breed Champion and Reserve Female Champion went to the Eppleby Ewe Lamb B232300025 which is exactly the same breeding as the Champion being out of the same ewe and by the same sire.

Male Champion also went to the Eppleby Flock with their older ram B062101758 bred by Peter Lawson from the Glenbrook Flock in Northern Ireland and sired by Loughbrae Black Knight.

Reserve Male Champion went to Graham and Judith Galbraith GRAYLEN with 24Y2305559 that was Male Champion at the National Show and sired by Rennisons T-Rex.

Champion & Female Champion: Chapman & Wadkins EPPLEBY Shearling Ewe B232200007

Reserve Champion & Reserve Female Champion: Chapman & Wadkins EBBLEBY Ewe Lamb B232300025

Male Champion: Chapman & Wadkins EPPLEBY Aged Ram  B062101758 (Glenbrook)

Reserve Male Champion: G and J Galbraith GRAYLEN Trimmed Ram Lamb 24Y2305559

Older Ram

1st Chapman & Wadkins EPPLEBY

Shearling Ram

1st RA Rundle TREWORTHAL
2nd Foster and Andrews TURFBURY
3rd J Grossick ROCKHALL
4th Mrs S Miles REDSYKE
5th Todd & Shaw PORTPATRICK

Trimmed Ram Lamb

1st G and J Galbraith GRAYLEN
2nd Chapman & Wadkins EPPLEBY
3rd Mrs S Miles REDSYKE
4th RA Rundle TREWORTHAL
5th Miss A J Byford LAWSHALL
6th Miss L Vevers CHAPELHILL

Untrimmed ram Lamb

1st G and J Galbraith GRAYLEN
2nd Miss A J Byford LAWSHALL
3rd Mr S J Short HIGHCLIFFE

Shearling Ewe

1st Chapman & Wadkins EPPLEBY
2nd RA Rundle TREWORTHAL
3rd G and J Galbraith GRAYLEN
4th J Grossick ROCKHALL
5th RA Rundle TREWORTHAL
6th Todd & Shaw PORTPATRICK

Ewe Lamb

1st Chapman & Wadkins EPPLEBY
2nd G and J Galbraith GRAYLEN
3rd Chapman & Wadkins EPPLEBY
4th Miss A J Byford LAWSHALL
5th G and J Galbraith GRAYLEN
6th Mrs S Miles REDSYKE

Pairs

1st Chapman & Wadkins EPPLEBY
2nd G and J Galbraith GRAYLEN
3rd RA Rundle TREWORTHAL
4th Miss A J Byford LAWSHALL
5th Mr S J Short HIGHCLIFFE
6th Mrs S Miles REDSYKE

Group of Three

1st G and J Galbraith GRAYLEN
2nd RA Rundle TREWORTHAL
3rd Miss A J Byford LAWSHALL
4th Foster and Andrews TURFBURY
5th Todd & Shaw PORTPATRICK

 

Share this post